|
|
Największymi atrakcjami turystycznymi Konarzewa są zabytki architektury i środowiska przyrodniczego.
Zespół pałacowo-dworski w Konarzewie jest jedną z najpiękniejszych budowli barokowych tego typu w zachodniej Polsce. Powstał w latach 1697-1699, w trudnym dla naszej okresie, po potopie szwedzkim i to właśnie czas powstania stanowi o wyjątkowości tego obiektu. Fundatorem pałacu był wojewoda poznański - Andrzej Radomicki, którego prochy spoczywają w konarzewskim kościele. Projektantem obiektu był włoski artysta - Jan Baptysta di Quadro - jeden z twórców poznańskiego ratusza. Do 1808 roku budynek pozostawał w rękach Radomickich i później przeszedł w ręce Franciszka Ksawerego Działyńskiego. Syn Franciszka - Tytus, w Konarzewie gromadził swoje zbiory książkowe, które później stały się zaczątkiem Biblioteki Kórnickiej. Konarzewski majątek, po Działyńskich, przejęli Dzieduszyccy, a następnie Czartoryscy, którzy władali zespołem pałacowo-dworskim do II wojny światowej. Po wojnie pałac zajęło państwo ludowe i przez kilka lat funkcjonowała tam szkoła i siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej. W latach '70 obiekt przekwalifikowano na potrzeby Dyrekcji Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Konarzewie, a po przemianie ustrojowej Animex Wielkopolska. Obecnie budynek zajmuje Agencja Nieruchomości Rolnych i jest nieco zaniedbany. Konarzewski pałac otoczony jest parkiem, projektowanym na wzór francuskich ogrodów pałacowych. W obecnym kształcie jednak nie nawiązuje do swojej przeszłości. Park jest w bardzo złym stanie - zdewastowany i zaniedbany.
Kościół parafialny p.w. św. Marcina w Konarzewie to cały czas restaurowany obiekt powstały prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku (erygowany 1636 r.). Najstarsza część kościoła jest zbudowana w stylu gotyckim. We wnętrzach widoczne są gwieździste sklepienia. Prezbiterium i wieża powstały później i dominuje w nich zdobnictwo barokowe. W odległości blisko kilometra od kościoła znajduje się parafialny cmenatarz, na którym pochowano m.in. przywódcę strajku Dzieci Wrzesińskich - ks. Jana Laskowskiego, powstańców wielkopolskich m.in. inicjatora zdobycia Lotniska Ławica - Andrzeja Kopę, powstańca styczniowego - Leonarda Ranusa, oraz współtwórcę Ruchu Światło-Życie - ks. Stanisława Hartlieba.
Pamięci wielkiego teologa, proboszcza Konarzewa - ks. Jana Laskowskiego poświęcony jest głaz pamiątkowy położony w bliskim saśiedztwie kościoła, obok piaskowej figury św. Jana Nepomucena z 1745 r.
|
|